"Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie."
Sakramentu chrztu w naszej parafii udzielamy w drugie i ostatnie niedziele miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00.
Zapisać takie dziecko może jedynie opiekun prawny. Zwykle jest to któreś z rodziców; w wyjątkowych sytuacjach będzie to osoba ustanowiona opiekunem (lub kuratorem) przez sąd opiekuńczy. Nie mogą zgłosić dziecka osoby spokrewnione, nawet jeśli sprawują faktyczną opiekę nad dzieckiem, jeśli sąd oficjalnie nie przyznał im opieki. Nie może też zgłosić dziecka żaden z rodziców pozbawiony praw rodzicielskich lub z ograniczonymi prawami rodzicielskimi.
Dziecko należy zgłosić co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem chrztu świętego.
Sytuacja jest podobna do tej z pkt. A, jednakże należy dodatkowo uwzględnić fakt, iż takie dziecko jest zobowiązane do uczestnictwa w katechezie przygotowującej do przyjęcia sakramentu (podobnej jak przed Pierwszą Komunią świętą) i zdania egzaminu ze znajomości podstawowych prawd wiary. Potrzebny więc będzie katechista – osoba odpowiedzialna za przygotowanie – który przyjdzie razem z rodzicami zgłosić dziecko do chrztu. Należy uczynić to uczynić odpowiednio wcześnie, tak by wystarczyło czasu na przygotowanie dziecka i na uzyskanie z Kurii Metropolitalnej zgody na chrzest.
Zgłasza się osobiście w towarzystwie katechisty, a więc osoby, która podejmie się odpowiedzialności za przygotowanie go do sakramentu chrztu. Jeżeli nie ma odpowiedniego kandydata, duszpasterz wyznacza taką osobę spośród tych, którzy swym życiem dają świadectwo wiary.
Obecnie przygotowanie dorosłych do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrztu, bierzmowania, Eucharystii i spowiedzi) odbywa się zwykle przy parafii św. Marka w Krakowie na cotygodniowych spotkaniach przez około rok.
Jeżeli w czasie między urodzeniem a chrztem nastąpiły jakieś zmiany (imion, nazwiska itp.), należy przedstawić pełny akt urodzenia albo odpowiednią decyzję sądu opiekuńczego.
a) kościelnego (konkordatowego)
Jeśli ślub odbył się w Krystynowie, nie trzeba przedstawiać żadnego dokumentu.
b) cywilnego (z Urzędu Stanu Cywilnego), jeśli rodzice nie zawarli małżeństwa sakramentalnego.
c) gdy rodzice nie zawarli również małżeństwa cywilnego, zobowiązani są przyjść razem i podpisać oświadczenie o wspólnej woli wychowania dziecka w wierze katolickiej. Towarzyszą im kandydaci na chrzestnych (patrz pkt. 4). Cała czwórka wspólnie, w obecności duszpasterza, podpisuje stosowne oświadczenie.
d) jeśli matka samotnie wychowuje dziecko (tzw. ojciec nieznany), może przyjść tylko ona, jednakże w towarzystwie chrzestnych.
Rodzicem chrzestnym może być wyłącznie osoba wyznania katolickiego, która ukończyła 16 lat, bierzmowana, kierująca się w życiu Ewangelią i nauką Kościoła Rzymskokatolickiego, regularnie korzystająca z sakramentów, zwłaszcza z coniedzielnej Eucharystii oraz spowiedzi św., aktualnie nie pozostająca z nikim w związku niesakramentalnym.
Rodzice i chrzestni spotykają się z duszpasterzem, w celu omówienia znaczenia sakramentu oraz szczegółów liturgii, w terminie ustalonym indywidualnie, dogodnym dla wszystkich zainteresowanych.
Input your search keywords and press Enter.