L O A D I N G

Chrzest

Gal. 3:27
„Wszyscy bowiem, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusa, przyoblekliście się w Chrystusa”

Chrzest Święty

"Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie."

Katechizm Kościoła Katolickiego 1213

Termin

Sakramentu chrztu w naszej parafii udzielamy w drugie i ostatnie niedziele miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00.

Zgłaszający:

Dziecko, które nie ukończyło 7 lat

Zapisać takie dziecko może jedynie opiekun prawny. Zwykle jest to któreś z rodziców; w wyjątkowych sytuacjach będzie to osoba ustanowiona opiekunem (lub kuratorem) przez sąd opiekuńczy. Nie mogą zgłosić dziecka osoby spokrewnione, nawet jeśli sprawują faktyczną opiekę nad dzieckiem, jeśli sąd oficjalnie nie przyznał im opieki. Nie może też zgłosić dziecka żaden z rodziców pozbawiony praw rodzicielskich lub z ograniczonymi prawami rodzicielskimi.
Dziecko należy zgłosić co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem chrztu świętego.

Dziecko, które ukończyło 7 lat
Dorosły

Aby ochrzcić dziecko należy przedstawić:

Akt urodzenia (skrócony) kandydata do chrztu.

Jeżeli w czasie między urodzeniem a chrztem nastąpiły jakieś zmiany (imion, nazwiska itp.), należy przedstawić pełny akt urodzenia albo odpowiednią decyzję sądu opiekuńczego.

Akt małżeństwa rodziców dziecka

a) kościelnego (konkordatowego) Jeśli ślub odbył się w Krystynowie, nie trzeba przedstawiać żadnego dokumentu.
b) cywilnego (z Urzędu Stanu Cywilnego), jeśli rodzice nie zawarli małżeństwa sakramentalnego.
c) gdy rodzice nie zawarli również małżeństwa cywilnego, zobowiązani są przyjść razem i podpisać oświadczenie o wspólnej woli wychowania dziecka w wierze katolickiej. Towarzyszą im kandydaci na chrzestnych (patrz pkt. 4). Cała czwórka wspólnie, w obecności duszpasterza, podpisuje stosowne oświadczenie.
d) jeśli matka samotnie wychowuje dziecko (tzw. ojciec nieznany), może przyjść tylko ona, jednakże w towarzystwie chrzestnych.

Rodzice chrzestni:

Rodzicem chrzestnym może być wyłącznie osoba wyznania katolickiego, która ukończyła 16 lat, bierzmowana, kierująca się w życiu Ewangelią i nauką Kościoła Rzymskokatolickiego, regularnie korzystająca z sakramentów, zwłaszcza z coniedzielnej Eucharystii oraz spowiedzi św., aktualnie nie pozostająca z nikim w związku niesakramentalnym.

  • Jeśli jest to wierny osobiście znany duszpasterzom, nie potrzebuje przynosić żadnych dokumentów.
  • Jeśli jest to osoba zamieszkała (a nie tylko zameldowana) na terenie naszej parafii, a z jakichś powodów nie jest znana duszpasterzom, jest zobowiązana podpisać tzw. deklarację wiary (pod przysięgą) i na tej podstawie może być uznana za kandydata na chrzestnego.
  • Jeśli kandydatem na chrzestnego ma być osoba zamieszkująca poza terenem parafii (liczy się, gdzie śpi), powinna ona przedstawić zaświadczenie, że jest praktykującym katolikiem, wydane przez duszpasterza miejsca, w którym zamieszkuje. Jeśli jest osobiście nieznana duszpasterzowi, zawsze może poprosić o wystawienie takiego zaświadczenia na podstawie podpisanej pod przysięgą deklaracji wiary (por. punkt wyżej).

Przygotowanie bezpośrednie

Rodzice i chrzestni spotykają się z duszpasterzem, w celu omówienia znaczenia sakramentu oraz szczegółów liturgii, w terminie ustalonym indywidualnie, dogodnym dla wszystkich zainteresowanych.